Histori Movies
The Wind Rises

The Wind Rises

The Wind Rises
IMDb: N/A
N/A
N/A

Një vështrim mbi jetën e Jiro Horikoshi, njeriut që projektoi aeroplanët luftarakë japonezë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

15 Minutes of War

15 Minutes of War

15 Minutes of War
IMDb: N/A
N/A
N/A

Në shkurt të vitit 1976 në Xhibuti, merret peng një autobus shkolle në kufirin somalez. Skuadra GIGN dërgohet atje dhe pas 30 orësh tensioni, organizohet një operacion shpëtimi.

The Best of Enemies

The Best of Enemies

The Best of Enemies
IMDb: N/A
N/A
N/A

Bazuar në një histori të vërtet, filmi tregon se si një zjarr, që shkatërroi shkollën për nxënësit me ngjyrë në qytetin e Durhamit, nis një revolucion për integrimin e komunitetit…

The First King

The First King

The First King
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e dy prej vëllezërve më të famshëm të historisë, Remusit dhe Romulusit, të cilët luftuan kundër skllavërisë dhe pushtuesve, kaluan përmes egërsisë së natyrës dhe kundërshtuan profeci dhe Zotat,…

Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

Hotel Mumbai
IMDb: N/A
N/A
N/A

Filmi tregon historinë e vërtetë të sulmit terrorist të hotelit Taxh në Mumbai. Stafi i hoteli rrezikon jetën për t’i mbajtur të gjithë të sigurt teksa njerëzit bëjnë sakrifica të…

Gettysburg

Gettysburg

Gettysburg
IMDb: N/A
N/A
N/A

Në 1863, forcat veriore dhe jugore luftojnë në betejën vendimtare të Getisburgut gjatë Luftës Civile Amerikane.

Robin Hood: The Rebellion

Robin Hood: The Rebellion

Robin Hood: The Rebellion
IMDb: N/A
N/A
N/A

Pasi sherifi i tiran i Notingamit i rrëmben të dashurën, Robin Hudi legjendar, bashkë me miqtë e tij rebelë, nisin një mision të guximshëm për të shpëtuar atë dhe popullin,…

The Convent

The Convent

The Convent
IMDb: N/A
N/A
N/A

Gjatë shekullit të 17-të, një vajzë e re shpëtohet nga ekzekutimi dhe dërgohet në një manastir për t’u penduar për mëkatet e saj por, zbulon se brenda tij prehet një…

The 13th Warrior

The 13th Warrior

The 13th Warrior
IMDb: N/A
N/A
N/A

Një ambasador musliman, të larguar nga atdheu, fati e bashkon me vikingët, aq të ndryshëm nga ai. Shumë shpejt, ata gjejnë gjuhën e përbashkët, duke u bashkuar për të luftuar…

A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night
IMDb: N/A
N/A
N/A

1973. Uruguai udhëhiqet nga një diktaturë ushtarake. Një natë vjeshte, tre të burgosur të Tupamaros merren nga qelitë e tyre të burgut në një operacion të fshehtë ushtarak. Urdhri është…

The Spy Gone North

The Spy Gone North

The Spy Gone North
IMDb: N/A
N/A
N/A

Në mes të viteve 1990, një agjent sekret koreano jugor përfshihet në një vorbullë e komplotuar nga klasa udhëheqëse e të dy Koreve.

The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

The Professor and the Madman
IMDb: N/A
N/A
N/A

Profesori Xhejms Murei fillon të mbledhë fjalët e para për botimin e parë të Fjalorit Anglisht të Oksfordit në mesin e shekullit të 19-të dhe merr mbi 10.000 fjalë nga…

The Founder

The Founder

The Founder
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e Rei Krok, një shitësi që shdërroi idenë inovative të fast food-it të dy vëllezërve McDonald, në biznesin më të madh të restorantëve në botë, me një kombinim të…

Mumon: The Land of Stealth

Mumon: The Land of Stealth

Mumon: The Land of Stealth
IMDb: N/A
N/A
N/A

Kur ninja Mumon vret një ninja tjetër në mënyrë që të kërkojë një shpërblim, pasojat janë të rënda dhe përfshijnë ushtrinë e avancuar dhe grupin e luftëtarëve…

Manikarnika: The Queen of Jhansi

Manikarnika: The Queen of Jhansi

Manikarnika: The Queen of Jhansi
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e Rani Lakshmibait, njërës prej figurave lider të Rebelimit Indian të vitit 1857 dhe qëndrimi i saj kundër Zotimit të Anglezëeve.

Paskal

Paskal

Paskal
IMDb: N/A
N/A
N/A

PASKAL është njësia elitë në marinën mbretërore malajziane. Filmi tregon ngjarjet e vërteta të komandantit të PASKAL, Arman Anuar dhe ekipit të tij për të shpëtuar një anije-cisternë e cila…

Vice

Vice

Vice
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e Dick Cheney, një burokrat i Uashingtonit, i cili në heshtje mori një fuqi të jashtëzakonshme si zëvendës president i George W. Bush, duke riorganizuar vendin dhe globin me…

Kursk

Kursk

Kursk
IMDb: N/A
N/A
N/A

Bazuar në katastrofën e vitit 2000, kur në nëndetësen “Kursk” K-141 vdiqën 118 marinarë rusë. Nëndetësja u mbyt gjatë një stërvitjeje detare ruse në Detin Barent, pas shpërthimeve brenda saj….

The Photographer of Mauthausen

The Photographer of Mauthausen

The Photographer of Mauthausen
IMDb: N/A
N/A
N/A

Ngjarjet e vërteta në jetën e Francisko Bosit, një fotograf i shtypit spanjoll, i cili në fillim të Luftës së Dytë Botërore u dërgua në kampin famëkeq të përqendrimit Mauthauzen….

The Favourite

The Favourite

The Favourite
IMDb: N/A
N/A
N/A

Është shekulli 18 në Angli. Mbretëria drejtohet nga një mbretëreshë e brishtë. Intrigat dhe sekretet e tre femrave do të mbizotërojnë pallatin mbretëror duke ndikuar kështu në politikat e vendit…

Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots
IMDb: N/A
N/A
N/A

Mbretëresha e Francës Mary Stuart 18 vjeçe, sfidon presionin për t’u rimartuar. Ajo kthehet në Skoci, në vendlindjen e saj për të kërkuar fronin e saj të ligjshëm. Megjithatë, Skocia…

The Front Runner

The Front Runner

The Front Runner
IMDb: N/A
N/A
N/A

Bazuar në histori të vërtetë. Fushata presidenciale e senatorit Amerikan Geri Hart në 1988 merr një rrjedhë tjetër kur ai kapet mat në një lidhje dashurie jashtëmartesore.

Ayla: The Daughter of War

Ayla: The Daughter of War

Ayla: The Daughter of War
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e vërtetë e rreshterit turk, Sulejmanit, i cili shpëton një vajzë të vogël jetime koreane gjatë luftës në Kore.

Iceman: The Time Traveler

Iceman: The Time Traveler

Iceman: The Time Traveler
IMDb: N/A
N/A
N/A

Roja perandorake dhe tre miqtë e tij tradhtarë të fëmijërisë, të urdhëruar për ta ndjekur, varrosen aksidentalisht dhe mbahen të ngrirë në kohë. Pas 400 vjetëve shkrihen për të vazhduar…