Histori Movies
Mr. Turner

Mr. Turner

Mr. Turner
IMDb: N/A
N/A
N/A

Një eksplorim i çerek shekullit të fundit të piktorit të madh britanik, Uilliam Tërnër. Ai do të konsiderohej i çmendur për shkak të pikturave të çuditshme që realizonte.

Vlad The Impaler

Vlad The Impaler

Vlad The Impaler
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e vërtetë e 7 burrave të veshur çuditshëm, por sypatrembur të ushtrisë osmane, që luftojnë kundër Vladit mizor.

72 Hours: Martyr Who Never Died

72 Hours: Martyr Who Never Died

72 Hours: Martyr Who Never Died
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e vërtetë e ushtarit guximtar indian, Jasuant Sing Rauat, në luftën e vitit 1962 midis Indisë dhe Kinës.

Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead
IMDb: N/A
N/A
N/A

Katerina Uelldon, piktore portretesh nga Bruklini i 1890-ës, shkon në Dakota për të pikturuar portretin e Siting Bullit dhe ngatërrohet në problemin e njerëzve të Lakotës mbi të drejtën e…

Driven

Driven

Driven
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e vërtetë e Xhoni DeLoren krijuesit të makinës sportive të së ardhmes. Që prej krijimit të kompanisë, problemet me fondet deri tek trafiku i drogës dhe gjyqet.

Churchill

Churchill

Churchill
IMDb: N/A
N/A
N/A

Vetëm dy ditë para ditës së sulmit të forcave aleate ndaj nazistëve, Uinston Çërçilli, i frikësuar nga përsëritja e gabimeve të së kaluarës, nuk pranon të fillojë fushatën, nga e…

Karmooz war

Karmooz war

Karmooz war
IMDb: N/A
N/A
N/A

Një oficer policie egjiptian kthehet kundër sistemit, për të mbrojtur parimet dhe idealet e tij. Filmi daton nga mbretërimi i mbretit Faruk, para revolucionit të vitit 1952 në okupimin anglez…

The Dirt

The Dirt

The Dirt
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia se si Motlei Kru u bë një nga grupet më të njohur të rrokut në histori.

Tolkien

Tolkien

Tolkien
IMDb: N/A
N/A
N/A

Vitet edukuese të autorit jetim J.R.R. Tolkien pasi gjen miqësinë, dashurinë dhe frymëzimin artistik mes një grupi shokësh, po ashtu të përjashtuar nga shkolla.

The Wind Rises

The Wind Rises

The Wind Rises
IMDb: N/A
N/A
N/A

Një vështrim mbi jetën e Jiro Horikoshi, njeriut që projektoi aeroplanët luftarakë japonezë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

15 Minutes of War

15 Minutes of War

15 Minutes of War
IMDb: N/A
N/A
N/A

Në shkurt të vitit 1976 në Xhibuti, merret peng një autobus shkolle në kufirin somalez. Skuadra GIGN dërgohet atje dhe pas 30 orësh tensioni, organizohet një operacion shpëtimi.

The Best of Enemies

The Best of Enemies

The Best of Enemies
IMDb: N/A
N/A
N/A

Bazuar në një histori të vërtet, filmi tregon se si një zjarr, që shkatërroi shkollën për nxënësit me ngjyrë në qytetin e Durhamit, nis një revolucion për integrimin e komunitetit…

The First King

The First King

The First King
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e dy prej vëllezërve më të famshëm të historisë, Remusit dhe Romulusit, të cilët luftuan kundër skllavërisë dhe pushtuesve, kaluan përmes egërsisë së natyrës dhe kundërshtuan profeci dhe Zotat,…

Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

Hotel Mumbai
IMDb: N/A
N/A
N/A

Filmi tregon historinë e vërtetë të sulmit terrorist të hotelit Taxh në Mumbai. Stafi i hoteli rrezikon jetën për t’i mbajtur të gjithë të sigurt teksa njerëzit bëjnë sakrifica të…

Gettysburg

Gettysburg

Gettysburg
IMDb: N/A
N/A
N/A

Në 1863, forcat veriore dhe jugore luftojnë në betejën vendimtare të Getisburgut gjatë Luftës Civile Amerikane.

Robin Hood: The Rebellion

Robin Hood: The Rebellion

Robin Hood: The Rebellion
IMDb: N/A
N/A
N/A

Pasi sherifi i tiran i Notingamit i rrëmben të dashurën, Robin Hudi legjendar, bashkë me miqtë e tij rebelë, nisin një mision të guximshëm për të shpëtuar atë dhe popullin,…

The Convent

The Convent

The Convent
IMDb: N/A
N/A
N/A

Gjatë shekullit të 17-të, një vajzë e re shpëtohet nga ekzekutimi dhe dërgohet në një manastir për t’u penduar për mëkatet e saj por, zbulon se brenda tij prehet një…

The 13th Warrior

The 13th Warrior

The 13th Warrior
IMDb: N/A
N/A
N/A

Një ambasador musliman, të larguar nga atdheu, fati e bashkon me vikingët, aq të ndryshëm nga ai. Shumë shpejt, ata gjejnë gjuhën e përbashkët, duke u bashkuar për të luftuar…

A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night
IMDb: N/A
N/A
N/A

1973. Uruguai udhëhiqet nga një diktaturë ushtarake. Një natë vjeshte, tre të burgosur të Tupamaros merren nga qelitë e tyre të burgut në një operacion të fshehtë ushtarak. Urdhri është…

The Spy Gone North

The Spy Gone North

The Spy Gone North
IMDb: N/A
N/A
N/A

Në mes të viteve 1990, një agjent sekret koreano jugor përfshihet në një vorbullë e komplotuar nga klasa udhëheqëse e të dy Koreve.

The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

The Professor and the Madman
IMDb: N/A
N/A
N/A

Profesori Xhejms Murei fillon të mbledhë fjalët e para për botimin e parë të Fjalorit Anglisht të Oksfordit në mesin e shekullit të 19-të dhe merr mbi 10.000 fjalë nga…

The Founder

The Founder

The Founder
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e Rei Krok, një shitësi që shdërroi idenë inovative të fast food-it të dy vëllezërve McDonald, në biznesin më të madh të restorantëve në botë, me një kombinim të…

Mumon: The Land of Stealth

Mumon: The Land of Stealth

Mumon: The Land of Stealth
IMDb: N/A
N/A
N/A

Kur ninja Mumon vret një ninja tjetër në mënyrë që të kërkojë një shpërblim, pasojat janë të rënda dhe përfshijnë ushtrinë e avancuar dhe grupin e luftëtarëve…

Manikarnika: The Queen of Jhansi

Manikarnika: The Queen of Jhansi

Manikarnika: The Queen of Jhansi
IMDb: N/A
N/A
N/A

Historia e Rani Lakshmibait, njërës prej figurave lider të Rebelimit Indian të vitit 1857 dhe qëndrimi i saj kundër Zotimit të Anglezëeve.